پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - ابتلای ۳.۵ درصد جنگل‌های بلوط کهگیلویه وبویراحمد به آفت برگ و جوانه خوار بلوط

  

بازدید : 14 20 ارديبهشت 1401 ساعت 18:26 شماره :96106
معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت:
ابتلای ۳.۵ درصد جنگل‌های بلوط کهگیلویه وبویراحمد به آفت برگ و جوانه خوار بلوط
 معاون  حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: در کهگیلویه  و بویراحمد ۸۷۰ هزار هکتار جنگل بلوط وجود دارد که ۳.۵ درصد آن به آفت  جوانه خوار و برگ خوار مبتلا شدند.                                                                            
ابتلای ۳.۵ درصد جنگل‌های بلوط کهگیلویه وبویراحمد به آفت برگ و جوانه خوار بلوط
                                                                                                                                                                               

علینقی حیدریان در گفتگو با خبرنگار فارس در گچساران اظهار کرد: در سفری یک روزه به کهگیلویه و بویراحمد از جنگل های بلوط در مناطق گرمسیر و سردسیر این استان بازدید شد، وی بیان کرد: جنگل های بلوط کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان و فارس دو آفت جوانه و برگ خوار بلوط گرفتار شدند.

 

 

 معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور با اشاره به اینکه این دو آفت بلوط جدا هستند، تصریح کرد: جنگلهای بلوط قسمت شمالی و سردسیری کهگیلویه و بویراحمد به آفت جوانه خوار بلوط و جنگل های بلوط گرمسیری این استان به آفت برگ خوار بلوط دچار شدند.

 

 

حیدریان عنوان کرد: در سال قبل اقدامات لازم جهت مبارزه با این آفت ها در حدود ۸ هزار هکتار از جنگل های بلوط کهگیلویه وبویراحمد انجام شد.

 

 

وی گفت: برای مبارزه باآفت های برگ خوار و جوانه خوار بلوط باید برنامه‌های گسترده‌ای انجام شود.

 معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور خاطرنشان کرد: برای این اقدام گسترده و نجات جنگل های بلوط هماهنگی های لازم در کهگیلویه و بویراحمد با استاندار انجام شده و در ۲۰ روز آینده که باید عملیات مبارزه با این آفت آغاز شود، اقدامات لازم با همکاری و تعامل تمام دستگاه ها و تشکل های مردم نهاد در سه دوره انجام خواهد شد.  

حیدریان بیان کرد: در کهگیلویه و بویر احمد ۸۷۰ هزار هکتار جنگل بلوط وجود دارد که آفت بلوط خوارحدود ۳.۵ درصد آنها را مبتلا کرده است.

 وی افزود: در منطقه گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد با تلاش بسیار که در سال جاری و آینده انجام خواهد شد آفت برگ خوار بلوط کنترل می شود.  

 معاون حفاظت و امور اراضی سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور ادامه داد: از تشکلهای مردمی، دهیاریها، طبیعت دوستان و تمام NGo و مسئول تقاضا داریم برای این اقدام بزرگ پای کار آمده و تلاش کنند تا این آفت را ریشه‌کن کنیم.

حیدریان در خصوص اعتبارات اختصاص یافته به مبارزه با آفت برگ خوار و جوان خانه بلوط در کهگیلویه و بویر احمد افزود: در خصوص اعتبارات ملی و استانی برای مبارزه با این آفت در کهگیلویه و بویراحمد مشکلی وجود ندارد و تخصیص لازم انجام داده خواهد شد.
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :