پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - خسارت آفات به درختان بلوط/ تدابیر دانشگاه‌هیان برای نجات جنگل‌های زاگرس
 
بازدید : 10 13 خرداد 1400 ساعت 9:39 شماره :85871
مدیرکل منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد خبرداد:
خسارت آفات به درختان بلوط/ تدابیر دانشگاه‌هیان برای نجات جنگل‌های زاگرس
 

خسارت آفات به درختان بلوط/ تدابیر دانشگاه‌هیان برای نجات جنگل‌های زاگرس 

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد گفت: آفت جوانه‌خوار بلوط یکی از آفات مهم و کلیدی در ناحیه زاگرس است که سالانه خسارت زیادی را به این گونه مهم وارد می‌کند.

 

جلسه هم‌اندیشی گیاه‌پزشکی و مبارزه با آفات و بیماری‌های جنگل‌های استان با حضور اساتید دانشگاه مرکز تحقیقات ،مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان مجموعه کارشناسان و مسئولین ذیربط اداره کل منابع طبیعی وآبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد در اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان برگزار شد.

کارشناسان حاضر در این نشست ضمن ارائه گزارش از اقدامات و برنامه‌های اجرایی در زمینه پیشگیری و کنترل این آفت به ارائه پیشنهادات لازم در راستای بهبود و ارتقاء اجرایی این اقدامات به بحث و تبادل نظر پرداختند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه وبویراحمد در این جلسه گفت: آفت جوانه‌خوار بلوط یکی از آفات مهم و کلیدی در ناحیه زاگرس است که سالانه خسارت زیادی را به این گونه مهم وارد می‌کند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد کهگیلویه و بویراحمد به استفاده از ترکیبات غیرشیمیایی و مجاز در عرصه‌های منابع طبیعی، رعایت زمان مناسب و استفاده از بهترین روش‌ها جهت کنترل، پایش مستمر و دقیق عرصه‌های منابع طبیعی، مشارکت جوامع محلی و دیگر دستگاه های اجرایی جهت هرچه بهتر شدن نتیجه اقدامات، ارزیابی دقیق و کارشناسانه و بررسی اقدامات اجرایی مشترک بین استان‌ها خصوصاً در نواحی مرزی مشترک بین استان‌ها تأکید کرد.

وی ضمن اشاره به وضعیت موجود و اقدامات صورت گرفته جهت مدیریت آفات و بیماری‌های عرصه‌های جنگلی استان گفت: تا کنون با شناسایی کانون‌های آلوده به آفات و امراض درختان جنگلی عملیات کنترلی  از این عرصه‌‌ها صورت گرفته است.

این مسئول آفت‌، بیماری زغالی بلوط و پروانه جوانه خوار و گزنده بلوط،گیاه نیمه انگلی دارواش، سوسک‌های چوب‌خوار،زنگ بنه و پروانه برگ‌خوار سفید بلوط را از جمله مهمترین آفات و امراض درختان جنگلی استان دانست و عنوان کرد: در حال حاضر اکثر درختان جنگلی شهرستان‌ها درگیر با این آفات با اقدامات مراقبتی تحت کنترل قرار دارند.

"گفتنی است در این نشست آخرین راهکارهای اجرایی روز دنیا برای کنترل آفات جنگلی در کشورهای پیشرو ارایه دادند که به برنامه های اجرایی سازمان جنگل ‌ها و مراتع در این خصوص بسیار نزدیک است
 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :