پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد رخت نو پوشیدند
 
بازدید : 45 16 آذر 1398 ساعت 11:28 شماره :67252
به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج
جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد رخت نو پوشیدند
 

 

جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد رخت نو پوشیدند 

اجرای طرح نهالکاری و کاشت 140 هزار اصله نهال موجب شده تا جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد نو و تازه شوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از یاسوج، 18 درصد جنگل‌های زاگرس در استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد که با داشتن 875 هزار هکتار جنگل بیشترین سرانه جنگلی کشور در این استان واقع شده است.

اما طی سال‌های اخیر جنگل‌ها و درختان انبوه این استان را عوامل متعددی مانند آتش‌سوزی، آفت، تغییر اقلیم، کرم چوب‌خوار، نفوذ ریزگردها تهدید می‌کند و همین عامل موجب خشکیدگی و نابودی درصد بالایی از جنگل‌های بلوط در دامنه‌های زاگرس شده است.


همه ساله با گرم شدن هوا و فرا رسیدن فصل تابستان جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد به دلائل مختلف از جمله خطاهای انسانی رخت سیاه بر تن می‌کنند و لباس عزا می‌پوشند چرا که در آتش‌سوزی‌ها بخش اعظمی از درختان بلوط، بنه، زالزالک، بادام وحشی، گلابی وحشی و زبان گنجشگ که سرمایه این استان هستند می‌سوزند و خاکستر می‌شوند  که جبران این خسارت‌ها دوستداران منابع طبیعی و محیط زیست است.

 ظرف هفته گذشته اجرای طرح بسیج همگانی نهالکاری و کاشت تعداد 140 هزار اصله نهال در سطح استان و همچنین کاشت بذر گیاهان کوهی در روزهای سرد پاییز رخت نو بر تن جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد پوشاند تا با آغاز بهار این نهال‌ها جوانه زنند و سبز و تنومند شوند و جای درختانی که در آتش‌سوزی‌ها از بین رفتند را بگیرند.