از مهمترين" /> از مهمترين" /> پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - سرو 2700 ساله لار باشت

  

بازدید : 2301 9 دی 1393 ساعت 2:10 شماره :32218

سرو 2700 ساله لار باشت

از مهمترين آثار طبيعي و تاريخي شهرستان باشت در استان کهگیلویه و بویراحمد، وجود درخت كهنسال سرو لار است که به عنوان یکی از قدیمی‌ترین درختان سرو ایران شناخته شده است. سرو ایرانی به عنوان نماد استقامت و سرفرازی ایرانیان توصیف می شود.

درخت سرو از هزاران سال پیش در ایران کاشت شده است سرو لار در شهرستان باشت یکی از نمونه‌های کهنسال این درخت است.  سرو لار در دشت لار در 40 کیلومتری شهر باشت مرکز شهرستان باشت قرار دارد این درخت کنار بقعه امامزاده سید محمد قرار دارد و در نزد اهالی منطقه از احترام خاصی برخور دار است.

در کنار این درخت کهنسال کتیبه ها ودست نوشته هایی از دوران مختلف و همچنین آتشکده زرتشت وجود دارد.

 


 

پس از تحقيقات دو ساله كارشناسان و نمونه برداريهاي DNA از درخت سن آن 2770 سال تخمين زده شده. ارتفاع اين درخت 7 متر و 45 سانتيمتر و دور تنه آن 7 متر است كه يكي از سه درخت كهنسال ايران مي باشد.

منبع تأمین آب این سرو به صورت طبیعی و اطراف آن با سنگ حصارکشی شده و هم‌چنین آثار تاریخی و باستانی هم‌چون آتشکده زرتشتیان، گنبدها و آب انبارهای قدیمی و قبرستان قدیمی مخصوص زرتشتیان در اطراف آن قرار دارد.

به گفته خانم پروفسور سودابه علي احمد كروري پژوهشگر و عضو گروه تحقيقات موسسه جنگلها و مراتع كشور اين درخت به جاي مانده از زرتشتيان است كه اعتقاد زيادي به سرو داشته اند و در هر منطقه اي كه زندگي مي كرده اند درخت سرو وجود داشته است. درخت سرو لار در سال 90 در ردیف فهرست اثار ملی به ثبت رسیده است.

 

 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :