پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور - دومین درخت پیر جهان

  

بازدید : 2206 12 آذر 1393 ساعت 10:49 شماره :31791

دومین درخت پیر جهان


 

سرو 5هزار ساله‌ شهرستان ابرکوه دومین درخت پیر دنیا است که در تمام جهان به عنوان نمادی از زندگی و زیبایی معرفی شده است. با این حال هنوز هم خیلی از گردشگران، از وجود این جاذبه دیدنی در 120کیلومتری غرب شهر یزد بی خبرند.

 سرو کهن ابرکوه(ابرقو) بعد از درخت مسوسلاه، پیترین ارگانیسم زنده در روی زمین است که اگرچه در ایران به سرو 5هزار ساله شهرت دارد، اما از سوی دانشمندان ژاپنی و روس سن آن حتی تا 8000 سال هم برآورد شده است.

 حمدالله مستوفی در کتاب نزهت القلوب که در سال 740 هجری قمری تالیف شده است، درباره این سرو آورده است: " آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد. چنانچه سرو کشمیر و بلخ شهرتی داشته و اکنون این از آن‌ها بلندتر و بزرگ‌تر است...".

"الکساندر روف" دانشمند روسی عمر این درخت را بین 4000 تا 4500 سال برآورد کرده است. این درخت کهن زنده در حال حاضر حدود 28 متر ارتفاع دارد و محیط دور تنه آن 11.5 متر است.

 
 
 

 

 | 
نام و نام خانوادگی :  
پست الکترونیک :  
متن پیام :  
  
نام :
تاریخ درج :   3 دی 1393 ساعت 13:54
برادر چه ربطی به یاسوج و ... داره . پاسخ مدیریت سایت: ضمن عرض سلام و اظهار تشکر از کاربر محترم. این مطلب هیچ ربطی به یاسوج و بقیه جاها (که منظور احتمالا استان کهگیلویه و بویراحمد باشد) ندارد. قابل ذکر است بخش خواندنی ها مربوط به ارائه مطالبی است که بطور مستقیم و غیر مستقیم به منابع طبیعی، مسائل آب و خاک ارتباط دارد. و این مساله بر خلاف اخبار درون سایت، هیچ مرز جغرافیایی را نمی شناسد و مدیریت سایت با این نگرش که همه سایت های مجازی از آن پیروی می کنند این بخش را درون سایت گنجانده است.